Miraklis


Miraklis – (prancūziškai – „miracle“, iš lotynų kalbos „miraculum“ – „stebuklas“). Stalinė lempa-miraklis – tai europietiškas Puškino epochos stebuklas, sujungęs savyje žvakidės praktiškumą, apdailos mažmožius ir iliuzijos namų interjere efektą. Laikiklių dėka metalinį kandeliabrą puošė akvareliniais dažais ištapytas arba biseriu subtiliai siuvinėtas skaidrus plono šilko ekranas. Ekranai buvo gaminami taip pat iš plono porceliano su reljefiniu raštu, arba iš graviruoto stiklo. Paviršiuje paprastai buvo vaizduojamos romantiškos kompozicijos, medžioklės scenos arba pastoraliniai siužetai. Atsižvelgiant į žvakių aukštį, žvakidės strypu „stebuklingą ekraną“ buvo galima pakelti ar nuleisti. 

Temstant svečius pakviesdavo prie stalo, ant kurio stovėjo lempa-miraklis. Uždegus žvakes įvykdavo stebuklas – paveikslėliai ekranuose tarsi atgydavo, šviesų mirgėjimas ir šešėlių žaismas sukurdavo paveikslėlių judėjimo iliuziją. Tai keldavo tiek vaikų, tiek suaugusiųjų didžiulį susižavėjimą.

Literatūrinio A. Puškino muziejaus ekspozicijoje yra keturžvakis bronzinis miraklis. Deja, jo ekranas iki šių dienų neišliko, tačiau muziejaus darbuotojai mielai pademonstruos jums stebuklingos lempos veikimo būdą.